Wymieniamy doświadczenia, uczymy się współpracy, czyli wymiana międzynarodowa PNWM - Xanten 2019
W rozwiązywaniu problemów społecznych, ekologicznych nie wystarczają dobre pomysły. O sukcesie większości przedsięwzięć decyduje sprawna organizacja i umiejętność współpracy. Takie to kompetencje doskonaliła podczas tygodniowego wyjazdu do Xanten grupa młodych ludzi ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Świeciu. To już dziewiąty raz uczniowie mieli okazję nawiązywać przyjaźnie i doskonalić umiejętności ze swoimi rówieśnikami ze Styftsgymnasium w Xanten. Wymiana młodzieży otrzymała dofinansowanie z organizacji Polsko - Niemiecka Współpraca Młodzieży.
Majowy wyjazd do Niemiec łączył się z ekscytacją, onieśmieleniem oraz wyczekiwaniem na ciekawe doświadczenia i przygody. Po dotarciu do Xanten i ciepłym powitaniu, od razu znikła trema. Młodzi ludzie udali się do rodzin sowich niemieckich kolegów, gdzie poza wspólnym przygotowaniem posiłków czekało ich wiele atrakcji, razem z całymi rodzinami poznawali okolice, pływali na kajakach albo spędzali czas przy ognisku. Pierwszy dzień, to tradycyjne zapoznawanie się ze szkołą , powitanie z dyrekcją i nauczycielami oraz pierwsze lekcje. Zaraz po ich zakończeniu młodzi ludzie musieli wykazać się odwagą i pomysłowością . Podczas gry miejskiej, pytając przechodniów musieli odnaleźć wskazane punkty, musieli ugotować jajko w jakimś miejscu, czy też wymienić się z mieszkańcami na różne przedmioty. Zadanie zostało wykonane wzorowo. Ponieważ Xanten posiada wspaniałą rzymską przeszłość, sporo zadań uczestnicy wymiany wykonywali w muzeum APX na terenie dawnego obozu rzymskiego. Najpierw ćwiczyli cierpliwość , precyzję i dokładność przy wykonaniu tabuli, czyli metalowej wizytówki. Za chwilę już wykazywali się umiejętnością współdziałania m w grze Alaska Football, a w następnym dniu poznawali codzienne życie starożytnych Rzymian. Najbardziej wszystkim podobały się łaźnie z basenami oraz arena, gdzie mogli przećwiczyć walki gladiatorów. Niemieccy koledzy okazali się także doskonałymi przewodnikami po średniowiecznym Xanten. Kolejne dni , to kolejne wyzwania. Młodzi ludzie musieli nauczyć się współdziałania na wodzie podczas stand up paddeling. Utrzymanie równowagi na desce wcale nie jest takie proste , zwłaszcza, jeśli znajduje się na niej 15 osób... Wpadanie do wody może być przyjemne, jeśli czeka na nas pomocna ręka kolegi. Wkrótce okazało się, że wspólnie można opłynąć całe jezioro. Swoją kreatywność uczestnicy pokazali podczas tworzenia układów tanecznych hip -hop. Zwłaszcza dla chłopców było to wielkie wyzwanie. Tę umiejętność współpracy wykorzystali także podczas detektywistycznych zadań w Munster. Tu posługując się specjalnym sprzętem, musieli zebrać informacje o ludziach, miejscach, zaznaczyć swoją obecność we wskazanych punktach. Uniwersyteckie miasto młodych ludzi , rowerów, galerii sztuki zrobiło wielkie wrażenie na młodzieży. Kolejne spotkanie z realiami życia naszych są sąsiadów nastąpiło podczas odwiedzin na farmie szparagów, z produkcji których słyną okolice Xanten. Tu po zapoznaniu się z procesem uprawy i produkcji młodzi ludzie spróbowali swoich sił w zbiorze. I znowu bardzo przydawały się umiejętności współpracy. Z podobnymi wyzwaniami wiązała się wizyta w młynie - tradycyjnym wiatraku. Najpierw trzeba było wprawić w ruch skrzydła wiatraka, potem z mąki samodzielnie przygotować bułeczki. Były naprawdę przepyszne.
Nie zabrakło także podczas wizyty elementów związanych z tradycjami europejskimi. Jak ważna jest współpraca pomiędzy młodzieżą Europy dostrzegli podczas uroczystości z okazji Dnia Europy. Okazało się, że muzyka, praca, wspólne prawa są najważniejszym dziedzictwem, młodzi ludzie zyskali świadomość ich współtworzenia i współodpowiedzialności za nie.
Żal było wszystkim się żegnać, tygodniowe krótkie spotkanie zaowocowało nowymi znajomościami, ciekawymi rozmowami i doświadczeniami. Trójkowicze przekonali się, iż granice i bariery językowe nie mają większego znaczenia. Uśmiech otwartość, serdeczność oraz skupienie sie na wspólnej realizacji celów pokazują, że więcej nas łączy niż dzieli. Wymiana międzynarodowa mogła mieć tak atrakcyjny charakter dzięki finansowemu i merytorycznemu wsparciu organizacji międzynarodowej Polsko - Niemiecka Współpraca Młodzieży.
TUTAJ WPISZ TEKST, KTÓRY MA BYĆ POGRUBIONY
TUTAJ WPISZ TEKST