Wymiana międzynarodowa PNWM - Świecie 2018

Pyyyszna  wymiana międzynarodowa w Trójce

Przez tydzień w Szkole Podstawowej nr 3 gościli uczniowie ze Stiftsgymnasium z Xanten.  To już ósma wizyta młodzieży niemieckiej realizowana w ramach  Polsko - Niemieckiej Współpracy Młodzieży. Tym razem  pobyt okazał się wyjątkowo pyszny , gdyż temat wymiany : "Gotowanie to nasza pasja- różnorodność smaków i kultur"  zobowiązywał  i smakowitości nie brakowało.

We wspólnym badaniu smaków  brało udział 17  młodych ludzi. Tuż po przylocie niemieccy goście zostali zaproszeni do odwiedzin w Muzeum Mydła i Brudu. Wszystkich zaciekawiły różnice pomiędzy rozumieniem higieny dawniej i współcześnie. Obejrzawszy wszelkie sprzęty ułatwiające utrzymanie higieny ,  docenili komfort współczesności.  Wzięli także udział w warsztatach wyrabiania mydła. Własne, kolorowe i pachnące mydełka bardzo im się spodobały.  Następnie  czekał ich  spacer  po najpiękniejszych zakątkach Bydgoszczy.  Gościom bardzo podobała się Wyspa Spichrzy,  na której odbyło się zapoznanie  uczniów z Polski i Niemiec. Pierwsze onieśmielenie  zostało przełamane  i można było odkrywać urokliwe  zaułki  Starego  Miasta.  W Bydgoszczy  też nastąpiło pierwsze smakowanie  - naleśniki , to jedno z wybornych dań młodzieży, a w wersji amerykańskiej  stawały się niezwykłym, kolorowym  daniem.    Sobotę  uczestnicy wymiany  rozpoczęli  od  ćwiczeń w pięknym nakrywaniu stołu  do wspólnego śniadania. Potem pracowicie  rozwijali umiejętności językowe i komunikacyjne.   Kolejną jedzeniową atrakcją był pokaz przygotowania pizzy  przez fachowca . Wszystkim bardzo podobało się wyrabianie ciasta na pizzę i możliwość skomponowania własnej smakowitego wypieku. Młodzi ludzie poczuli się prawie jak we Włoszech. Ćwiczenia w podrzucaniu płatów pizzowego ciasta  postanowili jednak  przełożyć  na czas powrotu do domu.  Po sutym posiłku  należało  spalić  kalorie. Uczestnicy wymiany  wykorzystali w tym  celu sprzęty dostępne na orliku. Po takiej rozgrzewce z zapałem uczestniczyli w  rozgrywkach kręglowych.  Na koniec dnia pełnego wrażeń czekał  ich  jeszcze polski rosół z makaronem.  Niedziela,  to dzień  zorganizowany przez rodziny uczniów Trójki.   Wspólnie spędzali oni czas w parku linowym , w malborskim zamku, Chełmnie, czy Grudziądzu.  Była to okazja do nawiązania bliższych znajomości  i poznania zwyczajów kolegów z Niemiec.

Równie intensywnie upływały kolejne dni. W poniedziałek   goście Trójki zwiedzali  Świecie. Bardzo podobały im się zadbane uliczki i zabytki. Wypisywali oni  kartki pocztowe z pierwszymi wrażeniami z wyprawy do Polski, wysłali je do swoich domów. W kolejnym dniu odwiedzili pana Wiceburmistrza Świecia - Krzysztofa Kułakowskiego,  który zapoznał ich z atrakcjami naszej gminy.  Po południu podziwiali panoramę miasta z wieży świeckiego zamku. Kolejnego dnia uczyli się na warsztatach  wypiekania pierników,  specjalności  dawnego i współczesnego Torunia.  Pachnące wypieki samodzielnie zdobili.   Zwiedzili także miasto Kopernika. Bardzo podobały się im miejskie pomniki i gotycka zabudowa.  Czwartek, to ostatni dzień pobytu.  Wiele frajdy sprawiła uczestnikom wymiany wizyta w parku wodnym.  Zrelaksowani ,  powrócili do szkoły, aby przygotować pożegnalne spotkanie.  Opracowali pokaz przedstawiający  wszystkie aktywności  podczas wymiany. Rodzice zaś zafundowali słodkie przysmaki . Wymiana była naprawdę pyyyszna. Młodzi ludzie  w podsumowaniu podkreślali, że jest to doskonała okazja do przełamywania stereotypów i  obaw przed kontaktami z  kolegami z innych krajów. Uwierzyli w swoje umiejętności komunikowania się, nawet jeśli czasami brakowało słów, to  uśmiech i cierpliwość sprawiały, że szybko dochodziło do porozumienia.  Na pewno uczniowie z Trójki z niecierpliwością będą wyczekiwali wyprawy do Xanten w maju 2019 roku.

Zapraszamy do albumu