Uczniowie z Trójki i Xanten przemierzali szlaki przeszłości
Okazuje się , że przekształcenie szkół związane z reformą edukacji nie stanowi żadnej przeszkody w kontynuowaniu współpracy z zaprzyjaźnionymi placówkami w innych krajach. W końcu października gościła w Szkole Podstawowej nr 3 grupa uczniów ze Stiftsgymnasiums z Xanten. Wymiana międzyszkolna nosiła temat: „Szlakiem przeszłości ku wspólnej przyszłości” odbywała się pod patronatem PNWM po raz siódmy.
Niemieccy goście przybyli do Świecia w piątkowy wieczór. Czekało na nich wiele atrakcji. Pierwszą nieśmiałość przełamywali oni podczas gier i zabaw językowych . Można było sprawdzić umiejętności językowe podczas przedstawiania się, a także przekonać się, że uśmiech i gesty stanowią uniwersalny sposób porozumiewania się. Aranżowanie rozwiązań zabawnych sytuacji, konieczność uzyskiwania informacji od kolegów sprawiała, że bariery zostały szybko przełamane. Wieczorem wszyscy przeżyli chwile emocji podczas gry w kręgle. Niedzielę niemieccy goście spędzili wspólnie z polskimi rodzinami. Była to okazja do wypraw po okolicy, a także pierwszych doświadczeń z polską kuchnią. W poniedziałek nastąpiło oficjalne powitanie uczestników przez p. dyrektor Wiolettę Kufel. Kolejne dni zacieśniały więzy. Uczniowie pisali kartki z pozdrowieniami do rodzin niemieckich, wspólnie je wysyłali. Potem wyruszyli zwiedzać Świecie szlakiem kamiennych twarzy. Znajomość zaułków starego Świecia bardzo się przydała podczas gry miejskiej. Młodzi ludzie mieli znaleźć określone budowle i wykonać niezwykłe fotografie na ich tle. Nie zabrakło też spotkania z władzami miasta, młodzież złożyła wizytę w Urzędzie Miasta, gdzie była podejmowana przez zastępcę burmistrza p. Krzysztofa Kułakowskiego oraz sekretarza gminy p. Leszka Żurka. Poznali nie tylko osiągnięcia gminy Świecie, lecz także z plany i wyzwania na przyszłość. Włączyli się także w bieżące wydarzenia w Świeciu. Obejrzeli wystawę fotografii podróżniczej „Poznaj świat ze SKAT” w Izbie Regionalnej.
Atrakcją dla wszystkich uczestników byłą wyprawa do Gdańska. Uczniowie poznawali wielokulturową przeszłość miasta, wyszukiwali w jego przestrzeni internacjonalizmów. Ku przyszłości zaś kierowali myśli podczas zajęć laboratoryjnych w Hewelianum. Równie atrakcyjna okazała się wyprawa do Bydgoszczy, spacer po jesiennie złotej Wyspie Młyńskiej zrobił na wszystkich wielkie wrażenie. Każdy też wytworzył własny kawałeczek pachnącego mydełka w Muzeum mydła i brudu.
Młodzież z Trójki zadbała także o rozrywki, na cześć gości odbyła się dyskoteka szkolna. Sprawności sportowe wszyscy rozwijali podczas zajęć w sali gimnastycznej i w parku wodnym.
Tydzień międzynarodowego spotkania szybko minął. Wszystkim uczestnikom bardzo podobał się temat. Pozwalał on połączyć poznawanie wspólnej, niekiedy trudnej przeszłości z nadzieją na przyszłość, w której społeczności będą cechowały się otwartością , tolerancją i gotowością do wspólnego rozwiązywania cywilizacyjnych problemów. Wymiana z młodzieżą z Xanten została zrealizowana dzięki wsparciu finansowemu Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży. Uczniowie z Trójki z radością i niecierpliwością wyczekują na spotkanie z niemieckimi kolegami w maju następnego roku.
zapraszamy do albumu - czwartek
zapaszamy do albumu - poniedziałek
zapraszamy do albumu - niedziela
TUTAJ WPISZ TEKST, KTÓRY MA BYĆ POGRUBIONY
TUTAJ WPISZ TEKST