ARCHIWUM ROKU SZKOLNEGO 2024/2025
TUTAJ WPISZ TEKST, KTÓRY MA BYĆ POGRUBIONY
TUTAJ WPISZ TEKST
TUTAJ WPISZ TEKST, KTÓRY MA BYĆ POGRUBIONY
TUTAJ WPISZ TEKST
W Dniu Drzewa, przytul się do drzewa
10 października świętujemy w Polsce Dzień Drzewa. Ta inicjatywa ma na celu zwiększenie świadomości ludzi na temat tego, jak istotną rolę pełnią drzewa dla funkcjonowania naszej planety i nas samych. Na zajęciach koła przyrodniczego "Młody Odkrywca" rozpoznawaliśmy gatunki drzew. Wzięliśmy również udział w ogólnopolskiej akcji "Przytul się do drzewa".
_______________________________________________________
Co wiemy o wojnie obronnej 1939 roku?
Uczniowie klasy ósmej omawiali na lekcjach historii przebieg działań wojny obronnej. Skorzystali oni z ciekawych zajęć prezentujących przyczyny wybuchu konfliktu oraz uzbrojenie armii polskiej we wrzęśniu 1939 roku. Żywą lekcję historii prowadził p. Michał Goliński. Młodzi ludzie utrwalili dotychczasowe wiadomości z lekcji, poznali także wyposażenie żołnierza piechoty. Niektórzy mieli okazję nawet przymierzyć mundur żołnierski. Za lekcję dziękujemy pięknie!!!
_______________________________________________________
Uśmiechnij się !!!
Radosne i życzliwe uśmiechy często widzimy na twarzach uczniów i nauczycieli Trójki. W Światowym Dniu Uśmiechu zastanawialiśmy się, jakie znaczenie ma uśmiech dla naszego zdrowia. Na pewno ułatwia nawiązywanie kontaktów, ratuje w kłopotliwych sytuacjach i sprawia, że czujemy się bezpieczniej przy osobie uśmeichniętej. Okazuje się, iż badania wskazują, że osoby pogodne są zdrowsze, łatwiej radzą sobie w sytuacjach stresowych. Uśmiech ma wiele zalet i o nich mówili uczniowie z Samorządu Uczniowskiego. Rozdawawali oni także naklejki z uśmiechniętymi emotikonami. Dziękujemy za uśmiechnięty dzień!
_______________________________________________________
Jak dbać o dobrostan psychiczny?
10 października obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Z tej okazji gościliśmy Panią Patrycję Lipińską - Dembek, psychologa z Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej w Świeciu. Poruszone zostały ważne kwestie dotyczące zdrowia psychicznego. Jak o nie dbać? Jak rozpoznać, czy potrzebuję pomocy albo jak pomóc mojemu koledze, koleżance z klasy, szkoły?
Warto pamiętać, aby nie być samemu, kiedy nasz nastrój się pogorszy. W szkole pomoc znajdziecie u wychowawcy, pedagoga, psychologa. Przyjdź i porozmawiaj! Wspólnie znajdziemy rozwiązanie!
_______________________________________________________
Bezpieczni na drodze i w szkole
We wrześniowym spotkaniu z przedstawicielami Komendy Powiatowej Policji udział wzięli uczniowie klas I- III. Rozmawialiśmy na temat bezpiecznej drogi do szkoły oraz ze szkoły. Policjanci poruszyli również kwestię bezpiecznego zachowania w szkole. Dzieci mogły również zobaczyć, zerkając w specjalną tubę, jak ważne jest noszenie odblasków. Dzięki nim jesteśmy widoczni, w pochmurne ciemne dni. Warto o tym pomyśleć z powodu zbliżającej się jesieni.
Wszyscy jesteśmy poetami
E. Stachura: "Wszystko jest poezją- wszyscy jesteśmy poetami". Klasa 6 b spróbowała nadać nowy sens słowom wyjętym z kontekstu, wyciętym z tekstów prasowych.Rozbicie stałych związków, niebanalne połączenia, zaskakujące, metaforyczne sformułowania! Świetna zabawa przyniosła wspaniałe rezultaty - wartościowe wiersze, poetyckie kolaże.
_______________________________________________________
Wycieczka najmłodszych uczniów do Myślęcinka
Był to piękny dzień, pełen miłych wrażeń. Rankiem wyruszyliśmy do Myślęcinka. Uczestniczyliśmy w warsztatach "W jaki sposób zwierzęta przygotowują się do zimy". W drugiej części wycieczki spacerowaliśmy po parku zoologicznymi, gdzie spotkaliśmy dużo ciekawych zwierzątek. Bardzo podobały nam się pawie spacerujące po ogrodzie. Przy pięknej pogodzie podziwialiśmy barwy jesieni.
_______________________________________________________
Światowy Dzień Zwierząt
4 października nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu :" Zwierzęta domowe dobre na każdy smuteczek" . Gratulujemy autorom najciekawszych prac.
W kategorii klas 1-3
1 miejsce - Zuzanna Lengling
2 miejsce - Maciej Grzonkowski
3 miejsce - Liliana Tokarz oraz Alicja Grzonkowska
Kategoria klas 4-6
1 miejsce - Karolina Łobocka
2 miejsce - Nicolas Zieliński
3 miejsce - Myloslava Karabash
Brawa dla młodych plastyków!
Oprócz tego, w Światowym Dniu Zwierząt postanowiliśmy wykorzystać w swojej garderobie motywy zwierzęce. Na korytarzach mogliśmy zauważyć dzieci z maskotkami ulubionych zwierząt. Rozpoczęła sie także zbiórka rzeczy potrzebnych dla zwierząt ze schroniska w Sulnówku. Zbieramy do 15 listopada karmę dla psów i kotów dobrej jakości, podkłady, zabawki i mokre chusteczki. Ten dzień ma uświadamiać nam, jak bardzo jesteśmy odpowiedzialni za zwierzęta domowe oraz ochronę dzikich zwierząt.
_______________________________________________________
Ile waży uczniowski tornister?
Waga tornistra, odpowiednie dopasowanie i właściwe użytkowanie odgrywają ogromną rolę w utrzymaniu prawidłowej postawy oraz zapobieganiu skrzywienia kręgosłupa . Aby plecak nie wpływał negatywnie na zdrowie dziecka, jego waga nie powinna przekraczać 10% - 15% wagi ciała.
Pracownicy Państwowej Inspekcji Sanitarnej oceniają obciążenie uczniów ciężarem plecaka. Tym razem w Szkoła Podstawowa nr 3 w Świeciu im. Mikołaja Kopernika instruowaliśmy i uświadamialiśmy uczniom czym grozi noszenie zbyt ciężkiego plecaka. Skutkiem często jest przeciążenie kręgosłupa, ramion, bioder, nieprawidłowa postawa ucznia, która może prowadzić do poważnych skrzywień kręgosłupa i wad postawy. Do tego dochodzi obciążenie ramion, nadwyrężenie mięśni, bóle kręgosłupa i szyi. Im młodsze dziecko, tym bardziej podatne na nadwyrężenie spowodowane noszeniem zbyt ciężkiego tornistra. W monitorowaniu prawidłowej wagi tornistrów uczniów konieczna jest współpraca między szkołą, rodzicem i uczniem.
Tekst i zdjęcia: Powiatowa Stacja Sanitarno -Epidemiologiczna w Świeciu - Dziękujemy!!!
_______________________________________________________
Jabłko bohaterem dnia
O tym, że powinniśmy jeść jak najwięcej warzyw i owoców wie każdy uczeń. Nie zawsze jednak upodobania kulinarne są zgodne z zaleceniami dietetyków. Tymczasem jabłuszka są skarbnicą witamin i minerałów, a równocześnie pysznie smakują i pachną i tak przyjemni chrupią w buzi. Walory zdrowotne jabłek promowali uczniowie z Samorządu Uczniowskiego. Wszyscy uczniowie częstowali się jabłuszkami różnych odmian, mogli wysłuchać o nich ciekawej prelekcji. Mamy nadzieję, ze po owoce i warzywa wszyscy będziemy sięgali jak najczęściej.
Ślubowanie pierwszoklasistów
Czwartek był ważnym dniem dla najmłodszych uczniów Trójki. Przygotowywali się do niego przez cały miesiąc. Uroczyście ubrani przybyli, aby przedstawić swoje pierwsze sukcesy w nauce i umiejętności. Wraz z dziećmi przybyli także rodzice. Dzieci przedstawiły wierszyki i piosenki o szkolnych wyzwaniach. Cyfry i literki to już nie są dla nich żadne tajemnice, znają też zasady bezpiecznego poruszania się po drogach. Rodzice usłyszeli też piosenkę w języku angielskim. Po prezentacji przyszedł czas na złożenie ślubowania. Każde dziecko zobowiązało się do sumiennej nauki, bycia dobrym dzieckiem i kolegą. Po ślubowaniu pierwszoklasiści otrzymali wyprawki upamiętniające tę chwilę.Uroczystość zakończyła wspólna, pamiętkowa fotografia.
TUTAJ WPISZ TEKST, KTÓRY MA BYĆ POGRUBIONY
TUTAJ WPISZ TEKST
Tajemnice "Bitwy pod Grunwaldem"
Dzieło Jana Matejki "Bitwa pod Grunwaldem" znane jest każdemu uczniowi. Największe wrażenie robi możliwość oglądania dzieła w oryginale. Uczniowie naszej szkoły obejrzeli kopię obrazu Jana Matejki. która rozmiarami jest większa od oryginału. Mogli dobrze przyjrzeć się bohaterom uwiecznionym na płótnie, zastanowić się nad symboliką dzieła. Dzięki p. Jakubowi Szelągowskiego poznali też okoliczności wykonania kopii i sposób jej umieszczenia w świeckim zamku
_______________________________________________________
Nasze pamiątki rodzinne
Uczniowie klas czwartych wiedzą, że wszyscy tworzymy historię. Ich zadaniem było porozmawianie z rodzicami i dziadkami i zdobycie informacji o przeszłości rodziny i ciekawych doświadczeniach starszych pokoleń. Dzieci wypytywały o udział w ważnych wydarzeniach historycznych, czy warunki życia. w przeszłości. Dzieci zaprezetowały także pamiątki rodzinne oraz historie z nimi związane. Wśród najciekawszych znalazły się pieniądze z czasów II Rzeczypospolitej, klasery ze znaczkami pocztowymi oraz rodzinny dom z XIX wieku, w którym bywał znany lekarz i działacz społeczny Florian Ceynowa. Uczniowie i rodzice często byli zadziwieni niezwykłoscią losów swoich przodków.
_______________________________________________________
Dzień Chłopaka
Pod koniec września z okazji Dnia Chłopaka naszym szkolnym kolegom dziewczęta przygotowały moc niespodzianek. Zajęcia wychowawcze rozpoczynały się od tradycyjnych życzeń zdrowia, wspaniałych przyjaciół i niezwykłych przygód. Potem przyszedł czas na pyszne niespodzianki. Na dzielnych chłopaków czekały pyszna pizza i przekąski, w starszych klasach sympatyczne upominki. Chłopcy brali także udział w zabawach i zagadkach. Rysowali portrety swoich klasowych koleżanek, rozpoznawali je po chcrakterystycznych gestach, a także uczestniczyli w konkursie karaoke. Wszystkim Chłopakom, tym starszym i młodszym, życzymy zdrowia, pogody ducha i życzliwości oraz spełnienia marzeń o....
Octoberfest 2024
Klasa 4a na kole językowym "Magiczny świat krajów DACHL", świętowała dzisiaj Oktoberfest!
Oktoberfest to znany na całym świecie festiwal, który odbywa się co roku w Monachium, w Niemczech. Jego historia sięga 1810 roku, kiedy to odbył ślub księcia Ludwika Bawarskiego z księżniczką Teresą. Od tego czasu Oktoberfest stał się coroczną tradycją, przyciągającą miliony odwiedzających z różnych zakątków świata. Do najważniejszych symboli związanych z Oktoberfest należą: Lederhose (tradycyjne bawarskie skórzane spodenki), Dirndl (tradycyjny strój kobiecy, składający się z sukienki, bluzki i fartuszka), precle (Brezn) oraz Lebkuchenherz (piernikowe serce).
_______________________________________________________________
Europejski Dzień Języków
26 września obchodziliśmy w naszej szkole Europejski Dzień Języków. Różnorodność języków, którymi posługują się społeczeństwa Europy jest ważnym bogactwem cywilizacyjnego dorobku. Uczniowie zastanawiali się w tym dniu, dlaczego warto uczyć się nie tylko języka ojczystego. Znajdowali wiele korzyści wynikających z umiejętności posługiwania się językami europejskmi.W tym dniu nauczyciele w klasach 1-3 przeprowadzali lekcje z okazji tego dnia, dzieci zwiedzały wystawę, tworzyły własnoręcznie flagi wybranych krajów europejskich. W klasach 4-8 nauczyciele językowcy przeprowadzali lekcje z wykorzystaniem tablic multimedialnych - quiz językowy, zabawa odgadnij, jaki to język a ponadto zabawa z łamańcami językowymi.
Tajemnice "Bitwy pod Grunwaldem"
Dzieło Jana Matejki "Bitwa pod Grunwaldem" znane jest każdemu uczniowi. Największe wrażenie robi możliwość oglądania dzieła w oryginale. Uczniowie naszej szkoły obejrzeli kopię obrazu Jana Matejki. która rozmiarami jest większa od oryginału. Mogli dobrze przyjrzeć się bohaterom uwiecznionym na płótnie, zastanowić się nad symboliką dzieła. Dzięki p. Jakubowi Szelągowskiego poznali też okoliczności wykonania kopii i sposób jej umieszczenia w świeckim zamku
_______________________________________________________
Nasze pamiątki rodzinne
Uczniowie klas czwartych wiedzą, że wszyscy tworzymy historię. Ich zadaniem było porozmawianie z rodzicami i dziadkami i zdobycie informacji o przeszłości rodziny i ciekawych doświadczeniach starszych pokoleń. Dzieci wypytywały o udział w ważnych wydarzeniach historycznych, czy warunki życia. w przeszłości. Dzieci zaprezetowały także pamiątki rodzinne oraz historie z nimi związane. Wśród najciekawszych znalazły się pieniądze z czasów II Rzeczypospolitej, klasery ze znaczkami pocztowymi oraz rodzinny dom z XIX wieku, w którym bywał znany lekarz i działacz społeczny Florian Ceynowa. Uczniowie i rodzice często byli zadziwieni niezwykłoscią losów swoich przodków.
Dzień Chłopaka
Pod koniec września z okazji Dnia Chłopaka naszym szkolnym kolegom dziewczęta przygotowały moc niespodzianek. Zajęcia wychowawcze rozpoczynały się od tradycyjnych życzeń zdrowia, wspaniałych przyjaciół i niezwykłych przygód. Potem przyszedł czas na pyszne niespodzianki. Na dzielnych chłopaków czekały pyszna pizza i przekąski, w starszych klasach sympatyczne upominki. Chłopcy brali także udział w zabawach i zagadkach. Rysowali portrety swoich klasowych koleżanek, rozpoznawali je po chcrakterystycznych gestach, a także uczestniczyli w konkursie karaoke. Wszystkim Chłopakom, tym starszym i młodszym, życzymy zdrowia, pogody ducha i życzliwości oraz spełnienia marzeń o....
Octoberfest 2024
Klasa 4a na kole językowym "Magiczny świat krajów DACHL", świętowała dzisiaj Oktoberfest!
Oktoberfest to znany na całym świecie festiwal, który odbywa się co roku w Monachium, w Niemczech. Jego historia sięga 1810 roku, kiedy to odbył ślub księcia Ludwika Bawarskiego z księżniczką Teresą. Od tego czasu Oktoberfest stał się coroczną tradycją, przyciągającą miliony odwiedzających z różnych zakątków świata. Do najważniejszych symboli związanych z Oktoberfest należą: Lederhose (tradycyjne bawarskie skórzane spodenki), Dirndl (tradycyjny strój kobiecy, składający się z sukienki, bluzki i fartuszka), precle (Brezn) oraz Lebkuchenherz (piernikowe serce).
Sprzątamy dla siebie i dla naszej Ziemi
Akcja Sprzątania świata – Polska w tym roku odbywa się pod hasłem: „Na straży czystej Ziemi. Od 1994 roku”. Dlaczego taka myśl przewodnia tegorocznej Akcji? Oto jak wynika z raportów przygotowywanych nieprzerwanie od 30 lat przez Fundację Nasza Ziemia, wzięło w niej łącznie udział ponad 23 miliony uczestników, którzy posprzątali z natury ponad 45 milionów kilogramów śmieci! Zatem pomimo wzrostu świadomości, ciągle są tacy, którzy śmiecą w naturze, ale też jest ogromna rzesza tych, którzy sprzątają, pomagają troszczyć się o Planetę, czy wspólnie z Fundacją wołają: natura to nie jest miejsce dla śmieci! Jednym słowem tak jak my, stoją na straży czystej Ziemi.
Uczniowie z Trójki sprzątali otoczenie naszej szkoły i teren nad rzeką Wdą. Jak co roku, niestety śmieci porzuconych w krzakach nie brakowało. Liczymy, że coraz większa świadomość młodych ludzi sprawi, że pewnego roku wrócimy po wspólnym sprzątaniu z pustymi workami.
Rajd Jesienny 2024
Na powitanie jesieni uczniowie, nauczyciele i rodzice wzięli udział w integracyjnym Rajdzie Szkolnym. Celem wyprawy była polana położona u stóp świeckiego zamku. Na małych i tych nieco starszych wędrowców czekała moc atrakcji. Samorząd szkolny przygotował na początek ognisko do pieczenia kiełbasek i innych smakowitości. Dzieci i rodzice przygotowali przepyszne wypieki na tę okazję. Po posiłku wszyscy przystąpili do zabaw. Najmłodsi uczestnicy rajdu mogli wziąć udział w konkurencjach sprawnościowych, zabawach z chustą, a także zrobić sobie zdjęcie w fotobudce.Uczniowie ze starszych klas zwiedzali zamek. Wszyscy wykorzystywali też czas na rozmwy i wspólne słuchanie muzyki. To było naprawdę piękne powitanie nadchodzącej jesieni.
_______________________________________________________
A na przyrodzie...
Uczniowie klasy 4b w ramach zajęć terenowych z przyrody doskonalili umiejętność posługiwania się przyrządami i pomocami przyrodnika.
_______________________________________________________
Warsztaty frisbee
09 września 2024 r. w Szkole Podstawowej nr 3 w Świeciu odbyło się szkolenie Ultimate Frisbee dla nauczycieli W-F ze Szkół Podstawowych ze Świecia oraz Chełmna.
Warsztaty poprowadził Pan Mateusz Dyda aktualny selekcjoner reprezentacji Polski do lat 17 i 20.
Szkolenie miało formę teoretyczno-praktyczną. Nauczyciele dzielnie reprezentowali swoje szkoły poznając przepisy gry i techniki rzutów frisbee. Uczestnicy otrzymali certyfikaty ukończenia kursu.
Zdjęcia i tekst: NOWE ŚWIECIE
_______________________________________________________
Jak skutecznie komunikować się?
Klasa 4a wykazała się niezwykłą umiejętnością wejścia w role w różnych sytuacjach komunikacyjnych. Uczniowie w zaimprowizowanych dialogach, z wykorzystaniem gestów, mimiki i...poczucia humoru odegrali kilka scenek. Odrobina wyobraźni wystarczyła, żeby w klasie odbył się piknik, przejażdżka na rowerach (od czego są krzesła!), wyjście na lody czy pogawędka przyjaciółek.
Społeczność Szkoły Podstawowej nr 3 serdecznie dziękuje wszystkim Mieszkańcom Świecia za głosy oddane na projekt nr 15 w Budżecie Obywatelskim 2025.
Wyniki głosowania poznamy 4 października 2024 r.
______________________________________________________
Uwaga! Uwaga! Ruszyło głosowanie na Budżet Obywatelski 2025!!!
Prosimy Rodziców, Uczniów i wszytskich Sympatyków Trójki o oddanie głosu na projekt nr 15
Dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 3 marzą o własnym boisku do piłki koszykowej. Możemy pomóc spełnić to marzenie!!!
BUDŻET OBYWATELSKI - TU ODDASZ SWÓJ GŁOS (link)!!!
Dziękujemy za Wasze głosy !!!
Aby oddać głos należy zaznaczyć 3 projekty. Pamiętajcie o projekcie nr 15!!!
Szansa na boisko dla naszej Trójki.!!! Prosimy o Wasze głosy w dniach 23 - 27 września 2024 r.
Miło jest nam poinformować, że projekt nr 25 dotyczący budowy małego boiska przy Szkole Podstawowej nr 3 w ramach Budżetu Obywatelskiego na rok 2025 został poytywnie oceniony i zakwalifikowany do głosowania.. To jeden z 12 projektów, na które będą mogli oddać swoje głosy mieszkańcy naszej gminy.
Budowa małego boiska sportowego. Lokalizacją inwestycji jest plac na terenie SP3 wyłożony kostką brukową, która jest idealnym podłożem do montażu modułowej nawierzchni sportowej. W ramach inwestycji konieczne będzie wycięcie jednego drzewa oraz wykonanie w kilku miejscach podłoża z polbruku. Następnie montaż dwóch wolnostojących koszy do koszykówki oraz 16 krzeseł plastikowych (siedzisk stadionowych) dla uczniów. Wyłożenie płytek modułowych z elastomeru na powierzchni 17m x 22m (omijając dwa drzewa zlokalizowane pod płotem, które chcielibyśmy zachować). Na tej powierzchni znajdować się będzie małe boisko do koszykówki 15m x 22m. Ponadto na długości 22m konieczny będzie montaż czterometrowego piłkochwytu.
Pierwszkolasiści integrują się
Najmłodsi uczniowie szybko aklimatyzują się w szkole. Pod opieką pańwychowawczyń zwiedziły budynek szkoły, poznały jej pracowników. Dzieci opowiadały o swoich wakacjach, wykonały pierwsze prace plastyczne. Najbardzie podobała im się wizyta na placu zabaw oraz zajęcia integracyjne na szkolnym boisku. Jesteśmy pewni, że pierwsze chwile onieśmielenia szybko miną. Pierwszoklasiści w każdej chwili mogą liczyć na pomoc swoich wychowawczyń, nauczycieli i starszych kolegów.
Uroczystość nadania imienia Czesława Porożyńskiego skwerowi koło naszej szkoły.
Czesław Porożyński, to zasłużony działącz polskiego harcerstwa, jest on patronem Kręgu Seniorów ZHP "Watra" w Świeciu. Był twórcą drużyny im. Michała Drzymały, która działała do wybuchu wojny. Później wstąpił do Szarych Szeregów, został mianowany na komendanta Szarych Szeregów w Świeciu. W 1943 roku za działalność konspiracyjną hitlerowcy aresztowali go i wywieźli do obozu koncentracyjnego w Stutthofie, zmarł w 1945 r. podczas ewakuacji. Na wniosek harcerzy - seniorów Rada MIejska w Świeciu podjęła uchwałę o nadaniu imienia Czesława Porożyńskiego skwerowi koło naszej szkoły. Uczniowie naszej szkoły zostali zaproszeni do udziału w uroczystości. Podczas niej poznali nie tylko dokonania druha Porożyńskiego, ale także zwyczaje harcerskie, takie jak wspólne śpiewanie piosenek patriotycznych, czy przekazywanie iskierki przyaźni.
Zaczynamy Rok Szkolny 2024/2025
Już od wczesnego rana na szkolnym dziedzińcu zbierali się uczniowie wraz z rodzicami. Na ich twarzach można było zauważyć uśmiechy i radość z ponownego spotkania się po wakacjach. Odrobina nieśmiałości pojawiała się na buziach pierwszoklasistów. Na dzieci czekali wychowawcy. Wkrótce wszyscy przeszli na dziedziniec wewnętrzny i tam odbyła się uroczystoaść rozpoczęcia nowego roku szkolnego. Po powitaniu i odśpiewaniu hymnu pani Dyrektor Wioletta Kufel złożyła uczniom życzenia wielu sukcesów i radości uczenia się. Zapewniła, że każdy uczeń jest najważniejszy i każdy może czuć się bezpiecznie w szkole. Następnie pogratulowała osiągnięć uczniom, którzy otrzymali najwyższe oceny w poprzednim roku. Otrzymali oni podziękowania i zostali zaproszeni do odbioru stypendiów za wyniki w nauce. Po tej oficjalnej części uczniowie pod opieką wychowawców udali się do klas. Od jutra zaczynamy wytężoną pracę. Wszystkim życzymy, aby nauka była wspaniałą, przyjemną przygodą, a czas spędzony w szkole wypełniały życzliwość i przyjaźń. Powodzenia!
TUTAJ WPISZ TEKST, KTÓRY MA BYĆ POGRUBIONY
TUTAJ WPISZ TEKST